Ternovszky Béla - Macskafogó (1986)
Ezen blog történetében most először fordul elő, hogy egy rajzfilmről írok, de biztos vagyok benne, hogy nem utoljára teszem ezt, hiszen számos, gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt szóló mesével büszkélkedhet a magyar animációs filmgyártás. Ezeken az alkotásokon keresztül bepillanthattunk már egy fura család életébe, akik állandóan különböző kívánságokkal ostromolják harmincadik századbeli rokonukat, közelebbről megnézhettük egy vízi és egy szárazföldi pók barátságát, vagy éppen macskák és egerek örök, vérre menő küzdelmét láthattuk megelevenedni. Utóbbi következik: az 1986-os, Ternovszky Béla által rendezett Macskafogó. Íme!
Az egértársadalom bajban van, a macskák ugyanis éjjel-nappal üldözik őket, nem titkolt megsemmisítési szándékkal. Gőzerővel harcolnak a túlélésért, s egyik kitűnő tudósuk, Fushimisi professzor ki is fejlesztett egy szerkezetet, ami hatásos lehet, azonban segítségre van szüksége tervének megvalósításához. A rágcsálók titkosszolgálata, az Intermouse ezért visszahívja egy, a maga idejében kiváló munkát végzett, nyugalmazott ügynökét, Nick Grabowski-t, akinek feladata, hogy Pokióba utazva támogassa és védelme alá vegye a professzort. Természetesen ez nagyon nehéz, főhőseinknek rengeteg életveszélyes helyzettel kell megküzdeniük, hiszen a négylábú ragadozók is folyamatosan fel vannak készülve a támadásra. A szerencse, mint tudjuk, kényes jószág és forgandó: egereink hamarosan nagy bajba kerülnek, ám amikor már minden elveszettnek tűnik, váratlanul megérkezik a felmentősereg, egyenesen az égből!
A Macskafogót hungarikumként ismeri a nagyközönség, azt azonban kevesen tudják, hogy valójában magyar-német-kanadai közös produkció. Műfaját tekintve kicsit bűnügyi történet, de kicsit vígjáték is. Ternovszky Béla mellett olyan nagy nevek vettek részt az elkészültében, mint Nepp József, aki a forgatókönyvet írta, Deák Tamás, aki a zenéjét szerezte, illetve Kunz Román, aki a producer volt. Ami a szinkront illeti, hasonlóan legendás színészeket vonultat fel a stáblista, hogy csak néhányat említsek a teljesség igénye nélkül: Sinkó László, Haumann Péter, Kern András, Pálos Zsuzsa, Mikó István, Kállai Ferenc, Pap Vera, Bodrogi Gyula, Földessy Margit és még tényleg nagyon sokan mások! A rajzfilm a Pannónia Filmstúdióban jött világra, valamint a MOKÉP forgalmazta. A magyarországi premiert 1986. október 2-án tartották, és bár a Szovjetúnióban, Csehszlovákiában és Bulgáriában is bemutatásra került, nem sokkal később szabályosan áttörte a Vasfüggönyt: Franciaországban, az Egyesült Államokban, valamin Kanadában is megcsodálhatták a nézők. 2007. decemberében jött ki a folytatás, amely A sátán macskája alcímet kapta.
Ajánlás: A Macskafogóra is érvényes, amit mindig szoktam mondani, ha kultuszfilmről van szó: mindenkinek látni kell, legalább egyszer!
Értékelés: *****